TurkishEnglish

Uzun zamandır istediği evi artık almaya karar verenler için kredi çekmek zorlu bir süreç olabilir. İlk defa ev alacaklar için kredi çekme sürecinde belirli acemilikler yaşanabiliyor. Ancak doğru bilgiler ile yola çıkıldığında süreç çok daha kolay bir hale gelir. İlk olarak konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırmak gerekir. Kredi faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Farklı ödeme planları ve farklı faiz oranları arasından en makul seçenek tercih edilmelidir. Tercih, gelir düzeyine ve ödeme planına dikkat ederek yapılmalıdır. Bankaların faiz oranlarının yanı sıra toplam geri ödeme ve aylık taksit tutarları da kıyaslanmalıdır. Bunun yanı sıra farklı vade seçenekleri arasından uygun seçimi yapmak da önem taşır.

İlk Defa Ev Alacaklara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İlk defa ev alacaklara kredi kapsamında devlet desteği de göz önünde bulundurulabilir. İlk evim konut kredisi adı altında ilk evini alacak vatandaşlara çeşitli fırsatlar sunuluyor. İlk evim konut kredisi kampanyası, yalnızca kamu bankalarından başvurulabilen bir kredidir. Kredi kampanyası kapsamında Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden konut kredisine başvuru yapılabiliyor. Kampanya ile ilk defa ev alacaklara kredi oranı 0,89 ve 0,99 faiz olarak belirlenmiştir.

0,89 ve 0,99 faiz oranı ile konut kredisine başvurmak mümkündür. Ancak bu faiz oranı sadece ilk evim konut kredisi kampanyasına katılma şartlarını karşılayan vatandaşlar için geçerlidir. Daha önce konut kredisine başvurmuş kişiler için farklı faiz oranları söz konusudur. Bir ödeme planı oluştururken 0,89 ve 0,99 faiz oranı göz önünde bulundurulabilir. 120 ay, 72 ay veya 60 ay vade seçenekleri arasından tercih yaparken de geri ödeme faiz oranı dikkate alınmalıdır.

İlk Defa Ev Alacaklara Kredi Ne Kadar?

İlk defa konut sahibi olacak kişiler, birinci el satın almalar için ilk evim konut kredisi kampanyasından faydalanarak 2 milyon TL değerine kadar kredi başvurusu yapabilirler. Kredi kampanyası sadece birinci el satın almalar için ve ilk defa tek bir konut alacak kişiler için geçerlidir. 2 milyon TL değerinde kredi başvurusu için 10 yıla kadar vadeli ödeme planları mevcuttur.

2 milyon TL’ye kadar değere sahip konutlar için döviz, altın gibi varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kişiler için 10 yıla kadar vade seçenekleri ile %0,89 faiz oranı ile kredi imkanı sağlanıyor. Her iki seçenek için de 2 milyon TL’ye kadar kredi başvurusu yapılabiliyor. Ancak altın ve döviz gibi varlıkların Türk lirasına dönüştürülmesini teşvik etme amacı ile bu koşulları sağlayanlara daha düşük faiz oranı ile kredi veriliyor.

İlk Defa Ev Alacaklara Kredi Şartları Nelerdir?

İlk defa ev alacaklar için kredi başvurusu yapmanın belli koşulları vardır. Kişilerin ödeme gücünü açan kredi başvuruları onay almayabilir. Ayrıca konut kredisi için başvuru yapıldığında banka tarafından bir eksper gönderilir. Gönderilen uzman satın alınacağı belirtilen evi inceler. Eğer satıcı tarafından verilen bilgiler dışında eksper raporunda olumsuz değerlendirmeler ile karşılaşılır ise kredi başvurusunun reddedilmesi olasıdır.

İlk defa ev alacaklara kredi kapsamında ilk evim konut kredisi kampanyasından faydalanmak isteyenlerin de sağlaması gereken şartlar vardır. Alınacak konutun değeri bankalar tarafından yapılan tespitler üzerine oluşturulan ekspertiz raporu ile belirlenir. Kredi kampanyasından sadece birinci el ev alımlarında faydalanılabilir. Satılık dükkan almak için kredi başvurusu yapanlar için de benzer koşullar söz konusudur. Gerekli koşulları sağlayan kişilerin kredi başvurularının reddedilme olasılığı azalır. İlk defa ev alacaklar için kredi çekerken dikkat edilmesi gereken koşullar:

İlk Defa Ev Alacaklara Kredi Ne Zaman Verilir?

Birçok banka için konut kredisi başvurusu 3 ile 10 gün arasında sonuçlanır. Başvurunun ön onay sürecinde başvuru sahibinin kredi notu hesaplanır. Krediye başvuran kişinin aylık gelir raporlarından geçmiş ödemelerine kadar birçok konu detaylı bir şekilde incelenir. Tüm incelemelerin sonucunda kişinin kredi notunun belirlenmesi ile birlikte kredi profili oluşturulur. Böylelikle ön onay süreci tamamlanır. Ardından ekspertiz süreci gelir. Ekspertiz raporunun hazırlığının tamamlanması ve ilgili bankaya teslim edilmesi 1-5 iş günü sürebilir.

Son aşamada kredi başvurusunun yasal olarak onaylanması gerekir. Söz konusu onay süreci gerekli sözleşmeleri ve ipotek sürecini içerir. Tüm süreçlerin tamamlanması ortalama 3-10 gün sürebilmektedir. Kredi başvurusunun tamamlanması bankadan bankaya değişebileceği gibi şehirden şehire de değişiklik gösterebilir. İstanbul satılık evler için kredi çeken kişilerin kredi onay süreçleri daha uzun sürebilir. Yüksek nüfuslu şehirlerde bu tür işlemler yoğunluk sebebi ile daha uzun sürelerde tamamlanabilir.

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

Emlakçılar, ev sahibi ve alıcı arasında bir nevi köprü işlevi görür. Bu görevi üstlenen emlakçılar, ev alım satımlarında ve kiralama işlemlerinde belirli bir komisyon alırlar. Ev satışlarında emlakçılar, %2 ev sahibinden ve %2 alıcıdan olmak üzere en fazla %4 komisyon alabilirler. Bu tutara KDV dahil değildir. Dolayısıyla alıcının emlakçıya ödeyeceği komisyon tutarı %2 + KDV olarak hesaplanır.